  • 595D106X9010A2T
595D106X9010A2T
advertisement
Manufacturer No:
595D106X9010A2T
HK JDW NO:
874-595D106X9010A2T
Package:
1507 (3718 Metric)
Datasheet:
595D106X9010A2T
Purchasing and Inquiry
595D106X9010A2T Overview
595D106X9010A2T Features
a leakage current of 1μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
595D106X9010A2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 595D106X9010A2T applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • General purpose
  • Industrial
  • General purpose
  • ABS
  • Computer
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
595D106X9010A2T
    Select All
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.146Lx0.071W 3.70mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.8mm
  • Voltage - Rated AC
    10V
  • Case Code (Metric)
    3718
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Leakage Current
    1μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.068 1.73mm
  • Length
    3.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    1507 (3718 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C