  • 597D106X9063D2T
597D106X9063D2T
advertisement
Manufacturer No:
597D106X9063D2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-597D106X9063D2T
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
597D106X9063D2T
Purchasing and Inquiry
597D106X9063D2T Overview
Capacitor ripple current is set to 600mA.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.This capacitor leaks 10μA current.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
597D106X9063D2T Features
600mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 10μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
597D106X9063D2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 597D106X9063D2T applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • General purpose
  • Industrial
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
597D106X9063D2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    TANTAMOUNT®, 597D
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.173W 7.60mmx4.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    63V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    7644
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    600mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm
  • Length
    7.6mm
  • Width
    4.4mm