  • 597D156X9063R2T
597D156X9063R2T
advertisement
Manufacturer No:
597D156X9063R2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-597D156X9063R2T
Package:
3024 (7660 Metric)
Datasheet:
597D156X9063R2T
Purchasing and Inquiry
597D156X9063R2T Overview
It is set to 800mA for the ripple current of the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.This capacitor leaks current at 10μA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
597D156X9063R2T Features
800mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 10μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
597D156X9063R2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 597D156X9063R2T applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • ABS
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Consumer
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
597D156X9063R2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3024 (7660 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TANTAMOUNT®, 597D
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    63V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Depth
    6mm
  • Case Code (Metric)
    7660
  • Case Code (Imperial)
    3024
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    800mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    3.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm