  • 597D337X96R3V2T
597D337X96R3V2T
advertisement
Manufacturer No:
597D337X96R3V2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-597D337X96R3V2T
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
597D337X96R3V2T
Purchasing and Inquiry
597D337X96R3V2T Overview
597D337X96R3V2T Features
a leakage current of 21μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
597D337X96R3V2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 597D337X96R3V2T applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
597D337X96R3V2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    TANTAMOUNT®, 597D
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.173W 7.60mmx4.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.4mm
  • Case Code (Metric)
    7644
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    21μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.6mm