  • 597D476X0035R2T
597D476X0035R2T
advertisement
Manufacturer No:
597D476X0035R2T
HK JDW NO:
874-597D476X0035R2T
Package:
3024 (7660 Metric)
Datasheet:
597D476X0035R2T
Purchasing and Inquiry
597D476X0035R2T Overview
Capacitor ripple current is set to 1.8A.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 100mOhm as their resistance.There is a leakage current of 17μA in this capacitor.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
597D476X0035R2T Features
1.8A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 17μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
597D476X0035R2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 597D476X0035R2T applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
597D476X0035R2T
  • Package / Case
    3024 (7660 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    274.990374mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Case Code (Metric)
    7660
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Leakage Current
    17μA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    3.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    7.6mm