  • 597D686X9025R2T
597D686X9025R2T
advertisement
Manufacturer No:
597D686X9025R2T
HK JDW NO:
874-597D686X9025R2T
Package:
3024 (7660 Metric)
Datasheet:
597D686X9025R2T
Purchasing and Inquiry
597D686X9025R2T Overview
Capacitor ripple current is set to 1.6A.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.Currently, this capacitor is leakage current 17μA.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
597D686X9025R2T Features
1.6A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 17μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
597D686X9025R2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 597D686X9025R2T applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Computer
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
597D686X9025R2T
  • Package / Case
    3024 (7660 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    274.990374mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    6mm
  • Case Code (Metric)
    7660
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Leakage Current
    17μA
  • Ripple Current
    1.6A
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    3.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm