  • 5AGXBA5D4F31C4N
5AGXBA5D4F31C4N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXBA5D4F31C4N
HK JDW NO:
386-5AGXBA5D4F31C4N
Datasheet:
5AGXBA5D4F31C4N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
5AGXBA5D4F31C4N Overview
There are two packages that contain fpga chips: 896-BBGA, FCBGA package and X package. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Having 384 I/Os makes data transfers more coherent. In order to construct a fundamental building block, 190000 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.1V volts needs to be provided. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.07V~1.13V and uses a battery to supply power. It is a type of FPGA belonging to the Arria V GX seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. This device is equipped with 384 separate outputs, which makes it a very versatile device. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. The total number of terminations is 896. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 13284352. Parts related to this part can be found using its base part number 5AGXBA5. The FPGA is built as an array of 8962 latches or CLBs. It is powered by a 1.11.2/3.32.5V battery, which can be purchased separately. Usually, fpga semiconductor uses a 670MHz crystal.
5AGXBA5D4F31C4N Features
384 I/Os
Up to 13284352 RAM bits
5AGXBA5D4F31C4N Applications
There are a lot of Intel 5AGXBA5D4F31C4N FPGAs applications.
  • Voice recognition
  • Space Applications
  • Broadcast
  • Wireless Communications
  • Medical imaging
  • Aerospace and Defense
  • Bioinformatics
  • Software-defined radios
  • Automotive driver's assistance
  • Industrial Ethernet
Step5Bar-code shipping tag
5AGXBA5D4F31C4N
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5AGXBA5
  • Number of Outputs
    384
  • Number of I/O
    384
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    190000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    8962
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm