  • 5AGXFA5H4F35I3N
5AGXFA5H4F35I3N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXFA5H4F35I3N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXFA5H4F35I3N
Package:
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet:
5AGXFA5H4F35I3N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXFA5H4F35I3N Overview
A 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package contains it, and it is available for download. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. The device has 544 I/O ports for more coherent data transfer. Logic blocks consist of 190000 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.15V volts needs to be provided. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. There is a 1.12V~1.18V-volt supply voltage required for the device to operate. There are many types of FPGAs in the Arria V GX series, this is one of them. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 13284352 bfpga electronics s of RAM. Parts related to this part can be found using its base part number 5AGXFA5. A total of 8962 LABs/CLBs are included in this FPGA. Typically, it uses a crystal oscillating at 670MHz in order to operate.
5AGXFA5H4F35I3N Features
544 I/Os
Up to 13284352 RAM bits
5AGXFA5H4F35I3N Applications
There are a lot of Intel 5AGXFA5H4F35I3N FPGAs applications.
  • Medical Electronics
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Data Center
  • Ecosystem
  • High Performance Computing
  • Industrial IoT
  • Automotive
  • OpenCL
  • Voice recognition
  • Medical ultrasounds
Step5Bar-code shipping tag
5AGXFA5H4F35I3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.12V~1.18V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.15V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    5AGXFA5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of I/O
    544
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    190000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    8962
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm