  • 5CEFA4U19C8N
5CEFA4U19C8N
advertisement
Manufacturer No:
5CEFA4U19C8N
HK JDW NO:
386-5CEFA4U19C8N
Package:
484-FBGA
Datasheet:
5CEFA4U19C8N
Description:
1.9mm mm FPGAs Cyclone? V E Series 484-FBGA 0.8mm mm 484
Purchasing and Inquiry
5CEFA4U19C8N Overview
Fpga chips is supplied in the 484-FBGA package. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 49000 logic elements/cells. Supply voltage is 1.1V volts. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.07V~1.13V . The FPGA belongs to the Cyclone? V E series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. A device such as this one has 304 outputs built into it. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. As a whole, it has 484 terminations. There are 3464192 RAM bits that are available with this device. 5CEFA4 is the base part number that can be used to identify related parts. Fpga electronics contains 18480 LABs/CLBs in an array. The device runs on a 1.11.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. For the building block of this system, 48000 logic cells are included.
5CEFA4U19C8N Features
224 I/Os
Up to 3464192 RAM bits
5CEFA4U19C8N Applications
There are a lot of Intel 5CEFA4U19C8N FPGAs applications.
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Data center hardware accelerators
  • Aerospace and Defense
  • Server Applications
  • OpenCL
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Device controllers
  • Scientific Instruments
  • Cryptography
  • Data Mining
Step5Bar-code shipping tag
5CEFA4U19C8N
  • Base Part Number
    5CEFA4
  • Number of Outputs
    304
  • Number of I/O
    224
  • Number of Inputs
    304
  • Number of Logic Elements/Cells
    49000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    18480
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    484-FBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm