  • 5KP190A-B
5KP190A-B
advertisement
Manufacturer No:
5KP190A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-5KP190A-B
Step5Bar-code shipping tag
5KP190A-B
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    P600
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    5KP
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    211V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    16.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    310V
  • Clamping Voltage
    310V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    190V
  • Peak Pulse Current
    16.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    190V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    211V