  • 5KP36CA-HR
5KP36CA-HR
advertisement
Manufacturer No:
5KP36CA-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-5KP36CA-HR
Package:
P600, Axial
Step5Bar-code shipping tag
5KP36CA-HR
    Select All
  • Series
    5KP-HR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    87.8A
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Peak Pulse Current
    87.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TA