  • 62-AFC-045-3-11
62-AFC-045-3-11
advertisement
Manufacturer No:
62-AFC-045-3-11
Manufacturer:
API Technologies Corp
HK JDW NO:
89-62-AFC-045-3-11
Package:
Datasheet:
62-AFC-045-3-11
Description:
Power Line Filter Single Phase 50Hz/60Hz 4.5A 250VAC Quick Connect Flange Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
62-AFC-045-3-11
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    62-AC
  • Part Status
    Discontinued
  • Termination
    Quick Connect
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 1 MILLI HENRY
  • Capacitance
    2.2nF
  • Depth
    40mm
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UR
  • Physical Dimension
    L38.8XB24.0XH16.7 (mm)/L1.528XB0.945XH0.657 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    1mH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    4.5A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Leakage Current (Max)
    0.35mA
  • Frequency - Operating
    50/60Hz
  • Insulation Resistance-Min
    300MOhm
  • High Pot
    1500 V
  • Height
    16.7mm
  • Length
    57.6mm
  • Width
    24mm