  • 65780-020LF
65780-020LF
advertisement
Manufacturer No:
65780-020LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-65780-020LF
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows Receptacle Solder Brass Through Hole Bulk Gold Polyester, Glass Filled 20 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
65780-020LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyester, Glass Filled
  • Housing Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.08mm
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Length - Post
    0.142 3.60mm
  • Number of Contacts
    20
  • Contact Finish - Post
  • Housing Color
  • Length
    50.8mm