  • 6630S0D-B28-R502
6630S0D-B28-R502
advertisement
Manufacturer No:
6630S0D-B28-R502
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-6630S0D-B28-R502
Package:
Radial
Datasheet:
6630S0D-B28-R502
Description:
Res POT 5K Ohm 15% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.34mm (22.23 X 33.66mm) Solder Lug Panel Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6630S0D-B28-R502
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    6630
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Rugged
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    6630S0D
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.383 H 22.23mmx9.73mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm