  • 6630S1D-B28-A502
6630S1D-B28-A502
advertisement
Manufacturer No:
6630S1D-B28-A502
HK JDW NO:
103-6630S1D-B28-A502
Package:
Datasheet:
6630S1D-B28-A502
Description:
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
6630S1D-B28-A502
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Published
    2007
  • Series
    6630
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Voltage - Rated
    750V
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    750V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Rugged
  • Base Part Number
    6630S1D
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Lead Length
    9.65mm
    Linear
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    340°
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.383 H 22.23mmx9.73mm
  • Diameter
    22.23mm
  • Height
    41.61mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm