  • 6639S-1-102
6639S-1-102
advertisement
Manufacturer No:
6639S-1-102
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-6639S-1-102
Package:
Datasheet:
6639S-1-102
Description:
BOURNS 6639S-1-102 Rotary Potentiometer, Precision, 6639S Series, 1 kohm, Linear, 1 Turns, 1 W, Panel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6639S-1-102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    24g
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    6639
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Turret
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Additional Feature
    PRECISION
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Cylindrical
  • Base Part Number
    6639S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Linearity
    2 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.443 H 22.23mmx11.25mm
  • Diameter
    22.23mm
  • Height
    11.25mm
  • Length
    22.23mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    IP40
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%