  • 66951-033LF
66951-033LF
advertisement
Manufacturer No:
66951-033LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-66951-033LF
Package:
Datasheet:
66951-033LF
Description:
1 Rows Receptacle Solder Brass Through Hole Tube Gold Polyester, Glass Filled 33 Positions Female Socket
Quantity:
In Stock : 74
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
66951-033LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insulation Height
    0.325 8.25mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Contact Length - Post
    0.142 3.60mm
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    1.25kV
  • Length
    83.82mm
  • Width
    5.08mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    30.0μin 0.76μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    100.0μin 2.54μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyester, Glass Filled
  • Housing Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Dubox™, BergCon® PV™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    33
  • Applications
    Automotive, General Purpose, Industrial, Medical, Telecommunications
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    1250V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.08mm