  • 695D474X9035B2T
695D474X9035B2T
advertisement
Manufacturer No:
695D474X9035B2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-695D474X9035B2T
Package:
1810 (4724 Metric)
Datasheet:
695D474X9035B2T
Purchasing and Inquiry
695D474X9035B2T Overview
We set the ripple current of the capacitor to 70mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 15Ohm in this case.Capacitor leakage current is 500nA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 4 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.04.
695D474X9035B2T Features
70mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
695D474X9035B2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 695D474X9035B2T applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Industrial
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • ABS
  • Computer
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
695D474X9035B2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    70mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    4.7mm
  • Width
    1.27mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1810 (4724 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TANTAMOUNT®, 695D
  • Size / Dimension
    0.185Lx0.095W 4.70mmx2.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V