  • 715P10356KD3
715P10356KD3
advertisement
Manufacturer No:
715P10356KD3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-715P10356KD3
Package:
Radial
Datasheet:
715P10356KD3
Description:
715P10356KD3 datasheet pdf and Film Capacitors product details from Vishay stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
715P10356KD3 Overview
Device insulation resistance is 400GOhm.
715P10356KD3 Features
400GOhm insulation resistance
715P10356KD3 Applications
There are a lot of Vishay 715P10356KD3 applications of film capacitors.
  • Test and measuring equipment
  • IGBT
  • Industrial and automotive inverters
  • Electronic ballasts
  • TV and monitor sets
  • Filtering
  • Matching networks
  • Switch-mode power supplies
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • RFI for automotive
Step5Bar-code shipping tag
715P10356KD3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    9.525mm
  • Lead Length
    31.8mm
  • Dielectric
    PP
  • Insulation Resistance
    400GOhm
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Length
    24.13mm