  • 715P68256JD3
715P68256JD3
advertisement
Manufacturer No:
715P68256JD3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-715P68256JD3
Datasheet:
715P68256JD3
Description:
715P68256JD3 datasheet pdf and Film Capacitors product details from Vishay stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
715P68256JD3 Overview
The device exhibits 400GOhm insulation resistance.
715P68256JD3 Features
400GOhm insulation resistance
715P68256JD3 Applications
There are a lot of Vishay 715P68256JD3 applications of film capacitors.
  • VCO's
  • Filtering
  • Audio/video equipment
  • Switch mode power supplies
  • Mobile communications
  • Industrial and automotive inverters
  • RFI for automotive
  • RF Modules
  • Filters
  • Test and measuring equipment
Step5Bar-code shipping tag
715P68256JD3
    Select All
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Lead Pitch
    9.525mm
  • Lead Length
    31.8mm
  • Dielectric
    PP
  • Insulation Resistance
    400GOhm
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Length
    19.05mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Tolerance
    5%