  • 72V3690L15PFI8
72V3690L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3690L15PFI8
HK JDW NO:
378-72V3690L15PFI8
Package:
TQFP
Datasheet:
72V3690L15PFI8
Description:
128 Terminations3.3V 128 Pin FIFO memory IC10 ns Min 3.15V VMax 3.45V V
Purchasing and Inquiry
72V3690L15PFI8 Overview
TQFP is a package that contains FIFO memory chip.Surface Mount is recommended as the mounting method.With a supply voltage of 3.3V volts, high efficiency is possible.As a result of this, FIFO means contains 128 terminations.The operation pins are 128 pins.In order to operate FIFO design, a maximum current of 40mA is required.For FIFO's maximum efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V .FIFO operates at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius to ensure reliabilFIFOy.A memory logic's maximum operating temperature of 85°C degrees Celsius assures stable operation.It is self-contained in FIFOs .There is a memory type OTHER FIFO in the IC of this part.There is a possibility that FIFO can operate at very low supply voltages, such as 3.15V V.FIFO memory is capable of handling a maximum supply voltage of 3.45V volts.There are a total of 128 pins on this FIFO memory IC.It is capable of maintaining good accuracy with a frequency of 66.7MHz .During normal operation, the FIFO memory's maximum value is 66.7MHz .
72V3690L15PFI8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72V3690L15PFI8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V3690L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Video Processing
  • GPS Offender Tracking
  • Computer Systems
  • Test site
  • Battery Charger
  • Computers
  • IP Camera Buffer
  • MP3 Interface for Automobile
  • TVs
  • Smart Meter
Step5Bar-code shipping tag
72V3690L15PFI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    128
  • Weight
    503.487531mg
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    66.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    3.15V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    66.7MHz
  • Access Time
    10 ns
  • Organization
    32KX36
  • Density
    1.1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height
    1.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm