  • 72V811L10TFG
72V811L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V811L10TFG
HK JDW NO:
378-72V811L10TFG
Package:
TQFP
Datasheet:
72V811L10TFG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V811L10TFG Overview
The TQFP package contains FIFO memory chip.It is pointing in the direction of Surface Mount .A supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.I found that it has 64 terminations in FIFO means.64 pin is used for operation.FIFO requires a minimum of 40mA current to operate.A supply voltage of 3.3V is recommended for FIFO's maximum efficiency.For reliability, FIFO works at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius.The memory logic's maximum operating temperature is 70°C °C, which allows for stable operation.A self-contained gadget is contained in FIFOs .It has a BI-DIRECTIONAL FIFO memory type IC.FIFO memory chips may be operated at very low supply voltages, such as 3V volts.There is a maximum supply voltage of 3.6V volts that FIFO memory can handle.Approximately 64 pins are attached to it.A frequency of 100MHz is sufficient to maintain good accuracy.There is 100MHz FIFO memory IC's maximum value for regular operation.
72V811L10TFG Features
FIFOs category
Frequency at most
72V811L10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V811L10TFG FIFOs Memory applications.
  • Emulators
  • Magnetic memories
  • MP3 Interface for Automobile
  • Programmable Logic Controller
  • Buses
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Tape controllers
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Telecommunication
Step5Bar-code shipping tag
72V811L10TFG
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Data Bus Width
    9b
  • Organization
    512X9
  • Density
    9 kb
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    BI-DIRECTIONAL FIFO
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm