  • 72V81L15PAG8
72V81L15PAG8
advertisement
Manufacturer No:
72V81L15PAG8
HK JDW NO:
668-72V81L15PAG8
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
72V81L15PAG8
Description:
72V81 FIFO memory IC72V Series 9K 512 x 9 x 215ns
Purchasing and Inquiry
72V81L15PAG8 Overview
FIFO memory chip is contained in the 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package.In the shape of a Tape & Reel (TR) , it's packaged.A FIFO chip's memory is 9K 512 x 9 x 2 , which may be used to store applications and data.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.The 72V series is represented by this memory logic.Memory IC's maximum operating supply current is 100mA .The 72V81 family contains this item.
72V81L15PAG8 Features
9K 512 x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V81
72V81L15PAG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V81L15PAG8 FIFOs Memory applications.
  • Emulators
  • Switches
  • Computers
  • Consumer
  • Communications
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Buses
  • One assembly
  • Rate buffers
  • PC peripheral
Step5Bar-code shipping tag
72V81L15PAG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Supplier Device Package
    56-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V81
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    100mA
  • Memory Size
    9K 512 x 9 x 2
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz