  • 72V84L15PAG8
72V84L15PAG8
advertisement
Manufacturer No:
72V84L15PAG8
HK JDW NO:
668-72V84L15PAG8
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
72V84L15PAG8
Description:
72V84 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 9 x 215ns
Purchasing and Inquiry
72V84L15PAG8 Overview
FIFO memory chip can be found in the 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package.It comes in a Tape & Reel (TR) package.A FIFO chip's memory is 72K 4K x 9 x 2 , which may be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.The 72V series comprises this memory logic.Memory IC's maximum operating supply current is 100mA .I believe it belongs to the 72V84 family of numbers.
72V84L15PAG8 Features
72K 4K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V84
72V84L15PAG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V84L15PAG8 FIFOs Memory applications.
  • Extended product-change notification
  • Look-up Tables
  • Emulators
  • Cardiac Monitoring Device
  • Wireless
  • HDD
  • Telecommunication
  • Address mapping
  • Measurement Equipment
  • Firmware loaders
Step5Bar-code shipping tag
72V84L15PAG8
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Supplier Device Package
    56-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V84
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    100mA
  • Memory Size
    72K 4K x 9 x 2
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz