  • 741X043220J
741X043220J
advertisement
Manufacturer No:
741X043220J
Manufacturer:
CTS Resistor Products
HK JDW NO:
221-741X043220J
Package:
0404 (1010 Metric), Convex
Datasheet:
741X043220J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
741X043220J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0404 (1010 Metric), Convex
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    741
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.039W 1.00mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    22Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    2
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Number of Elements
    1
  • Number of Resistors
    2
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    62.5mW
  • Element Power Dissipation
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm