  • 741X083102JP
741X083102JP
advertisement
Manufacturer No:
741X083102JP
Manufacturer:
CTS Resistor Products
HK JDW NO:
221-741X083102JP
Package:
0804, Convex, Long Side Terminals
Datasheet:
741X083102JP
Description:
Quantity:
In Stock : 7870
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
741X083102JP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    741
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.039W 2.00mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    4
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.252W
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    25V
  • Number of Resistors
    4
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    62.5mW
  • Element Power Dissipation
    0.063W
  • First Element Resistance
    1000Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm