  • 74ALVC16500MTDX
74ALVC16500MTDX
advertisement
Manufacturer No:
74ALVC16500MTDX
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74ALVC16500MTDX
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
74ALVC16500MTDX
Purchasing and Inquiry
74ALVC16500MTDX Overview
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) contains this file. In this case, it is packaged in the same way as Tape & Reel (TR). 18-Bit circuits are used to achieve its superior flexibility. Logic type Universal Bus Transceiver describes this electrical device. There is an electronic part that is mounted in a Surface Mount-shaped arrangement. Over -40°C~85°C, the operating temperature should be higher. As 24mA 24mA offers a high/low output current, it is versatile in terms of design. It belongs to the 74ALVC series of FPGAs. Powered by 1.65V~3.6V, it operates on a voltage of V. In this case, 56-TSSOP is the supplier device package that the company is using.
74ALVC16500MTDX Features
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74ALVC series
74ALVC16500MTDX Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74ALVC16500MTDX Universal Bus Functions applications.
  • Island protection
  • Car refrigerator
  • Server
  • Electric shaver
  • Digital system
  • Pocket PC
  • Mobile caravan
  • Memory devices
  • Push button switches
  • Digital camera
Step5Bar-code shipping tag
74ALVC16500MTDX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Supplier Device Package
    56-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74ALVC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Number of Circuits
    18-Bit
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA