  • 74F191SC
74F191SC
advertisement
Manufacturer No:
74F191SC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F191SC
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F191SC
Description:
1 Element Counters & Dividers 74F Series 74F191 Up, Down Positive Edge 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F191SC Overview
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)is a package in which this device is packaged. The 1elements are connected by wires. Tubeis used to package it. Due to its membership in the 74Fseries, it is suitable for a variety of applications. Binary Counteris adopted as the logic type. 0°C~70°Cshould be the operating temperature. The mounting type is Surface Mount. Providing a supply voltage of 4.5V~5.5Vallows it to operate more reliably. There are 4bits stored in each element of the array. There are more related parts under the 74F191base part number.
74F191SC Features
Embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
4 bits per element
74F191SC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F191SC Counters & Dividers applications.
  • Frequency dividers
  • Frequency division
  • SQUARE ROOT
  • MULTIPLICATION
  • Signal gating
  • Programmable binary and decade
  • Up Counters
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
Step5Bar-code shipping tag
74F191SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F191SC.
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F191
  • Number of Elements
    1
  • Direction
    Up, Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    100MHz