  • 74LVC374AT20-13
74LVC374AT20-13
advertisement
Manufacturer No:
74LVC374AT20-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LVC374AT20-13
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LVC374AT20-13
Description:
1.65V~3.6V 125MHz 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 20 Pins 74LVC Series 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
74LVC374AT20-13 Overview
The item is packaged in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)cases. It is included in the package Tape & Reel (TR). This output is configured with Non-Inverted. This trigger is configured to use Positive Edge. In this case, the electronic component is mounted in the way of Surface Mount. A voltage of 1.65V~3.6Vis used as the supply voltage. The operating temperature is -40°C~125°C TA. This logic flip flop is classified as type D-Type. FPGAs belonging to the 74LVCseries contain this type of chip. A frequency of 125MHzshould be the maximum output frequency. A total of 1elements are contained within it. Terminations are 20. Power is provided by a 1.8V supply. There is 4pF input capacitance for this T flip flop. An electronic device belonging to the family LVC/LCX/Zcan be found here. It is mounted by the way of Surface Mount. As you can see from the design, it has pins with 20. Its clock edge trigger type is Positive Edge. Flip flops designed with 8bits are used in this part. As soon as Vsup reaches 3.6V, the maximum supply voltage is reached. The superior flexibility is achieved through the use of 2 circuits. The D flip flop is embedded with 2ports. There are 8 output Lines, which generate the binary equivalent of the input line whose value is equal to “1” and are available to encode either a decimal or hexadecimal input pattern to typically a binary or “B. C. D” (binary coded decimal) output code. This D latch consumes 10μA quiescent current at all.
74LVC374AT20-13 Features
Tape & Reel (TR) package
74LVC series
20 pins
8 Bits
74LVC374AT20-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVC374AT20-13 Flip Flops applications.
  • Digital electronics systems
  • Control circuits
  • Automotive
  • Reduced system switching noise
  • Shift Registers
  • Differential Individual
  • ESD performance
  • Shift registers
  • Frequency division
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
74LVC374AT20-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    190.990737mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    D-Type
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Function
    Standard
  • Output Type
    Non-Inverted
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of Circuits
    2
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Clock Frequency
    125MHz
  • Propagation Delay
    6.8 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    3.8 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    6.8ns @ 3.3V, 50pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Input Capacitance
    4pF
  • Number of Output Lines
    8
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm