  • 74LVC574AT20-13
74LVC574AT20-13
advertisement
Manufacturer No:
74LVC574AT20-13
HK JDW NO:
233-74LVC574AT20-13
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LVC574AT20-13
Description:
1.65V~3.6V 125MHz 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 20 Pins 74LVC Series 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
74LVC574AT20-13 Overview
In the form of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), it has been packaged. As part of the package Tape & Reel (TR), it is embedded. T flip flop uses Non-Invertedas its output configuration. It is configured with a trigger that uses a value of Positive Edge. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. The JK flip flop operates with an input voltage of 1.65V~3.6V volts. In the operating environment, the temperature is -40°C~125°C TA. There is D-Type type of electronic flip flop associated with this device. In this case, it is a type of FPGA belonging to the 74LVC series. You should not exceed 125MHzin its output frequency. The list contains 1 elements. There have been 20 terminations. Power is supplied from a voltage of 1.8V volts. A 4pFfarad input capacitance is provided by this T flip flop. An electronic device belonging to the family LVC/LCX/Zcan be found here. There is an electronic part mounted in the way of Surface Mount. The electronic flip flop is designed with pins 20. This device has Positive Edgeas its clock edge trigger type. An electronic part designed with 8bits is used in this application. It reaches the maximum supply voltage (Vsup) at 3.6V. Its superior flexibility is attributed to its use of 2 circuits. The flip flop contains 2ports. In order for the chip to function, it has 8output lines. There is 10μA quiescent current consumption by it.
74LVC574AT20-13 Features
Tape & Reel (TR) package
74LVC series
20 pins
8 Bits
74LVC574AT20-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVC574AT20-13 Flip Flops applications.
  • Memory
  • Control circuits
  • QML qualified product
  • Frequency Divider circuits
  • Event Detectors
  • Memory
  • Matched Rise and Fall
  • Convert a momentary switch to a toggle switch
  • Common Clocks
  • Latch
Step5Bar-code shipping tag
74LVC574AT20-13
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    74LVC
  • Type
    D-Type
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Function
    Standard
  • Output Type
    Non-Inverted
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of Circuits
    2
  • Number of Bits
    8
  • Clock Frequency
    125MHz
  • Propagation Delay
    7.1 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    LVC/LCX/Z
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    7.1ns @ 3.3V, 30pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Input Capacitance
    4pF
  • Number of Output Lines
    8
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm