  • 750-101-R270
750-101-R270
advertisement
Manufacturer No:
750-101-R270
Manufacturer:
CTS Corporation
HK JDW NO:
221-750-101-R270
Package:
SIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
750-101-R270
  • Package / Case
    SIP
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    750
  • Tolerance
    2%
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    270Ohm
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Packing Method
    Tube
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Ceramic
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2.5W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    9
  • Lead Spacing
    2.54mm
  • Size Code
    9608
  • Rated Temperature
    25°C
  • Element Power Dissipation
    0.38W
  • Network Type
    BUSSED
  • Height
    6.15mm
  • Length
    24.8mm
  • Width
    24.8mm
  • Thickness
    2.03mm