  • 752161472GPTR7
752161472GPTR7
advertisement
Manufacturer No:
752161472GPTR7
Manufacturer:
CTS Resistor Products
HK JDW NO:
221-752161472GPTR7
Package:
16-DRT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
752161472GPTR7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-DRT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    752
  • Size / Dimension
    0.465Lx0.080W 11.81mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Number of Functions
    2
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1.4W
  • Number of Elements
    7
  • Working Voltage
    25V
  • Size Code
    0846
  • Number of Resistors
    14
  • Circuit Type
    Bussed
  • Power Per Element
    80mW
  • Element Power Dissipation
    0.12W
  • First Element Resistance
    4700Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.100 2.53mm