  • 761-1-R390
761-1-R390
advertisement
Manufacturer No:
761-1-R390
Manufacturer:
CTS Corporation
HK JDW NO:
221-761-1-R390
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
761-1-R390
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rated Temperature
    70°C
  • Element Power Dissipation
    0.15W
  • Network Type
    BUSSED
  • First Element Resistance
    390Ohm
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    16
  • Tolerance
    2%
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Packing Method
    TUBE
  • Number of Functions
    1
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2.3W
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    15
  • Working Voltage
    100V