  • 768201274GP
768201274GP
advertisement
Manufacturer No:
768201274GP
Manufacturer:
CTS Corporation
HK JDW NO:
221-768201274GP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
768201274GP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    768
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    270kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Power Rating
    3W
  • Packing Method
    TUBE
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Number of Elements
    19
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    2254
  • Number of Resistors
    19
  • Element Power Dissipation
    0.15W