  • 7B-16.000MEEQ-T
7B-16.000MEEQ-T
advertisement
Manufacturer No:
7B-16.000MEEQ-T
HK JDW NO:
832-7B-16.000MEEQ-T
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
7B-16.000MEEQ-T
Description:
Crystal 16MHz ±10ppm (Tol) ±10ppm (Stability) 10pF FUND 40Ohm 4-Pin SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
7B-16.000MEEQ-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    7B
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    0.001%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    MHz Crystal
  • Additional Feature
    TR
  • Depth
    3.2mm
  • Frequency
    16MHz
  • Frequency Stability
    ±10ppm
  • Physical Dimension
    L5.0XB3.2XH0.9 (mm)/L0.197XB0.126XH0.035 (inch)
  • Operating Frequency
    16MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40Ohm
  • Load Capacitance
    10pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Drive Level
    1 μW
  • Height
    1.0414mm
  • Height Seated (Max)
    0.041 1.05mm