  • 7S.43.9.110.0211
7S.43.9.110.0211
advertisement
Manufacturer No:
7S.43.9.110.0211
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
HK JDW NO:
306-7S.43.9.110.0211
Package:
Datasheet:
Description:
SFTY RLY GUIDE 2NO+1NC 6A 110VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
7S.43.9.110.0211
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO), Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    7S
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Spring Terminal
  • Contact Form
    3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B)
  • Coil Resistance
    5.5kOhm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    110VDC
  • Switching Voltage
    250VAC - Nom
  • Coil Current
    20mA
  • Release Time
    7ms
  • Must Operate Voltage
    93.5VDC
  • Contact Rating (Current)
    6A
  • Coil Power
    1.7W
  • Must Release Voltage
    11VDC