  • 8.0SMDJ85CA
8.0SMDJ85CA
advertisement
Manufacturer No:
8.0SMDJ85CA
HK JDW NO:
461-8.0SMDJ85CA
Datasheet:
8.0SMDJ85CA
Description:
Quantity:
In Stock : 3471
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
8.0SMDJ85CA
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    8.0SMDJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Telecom
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    94.4V
  • Power - Peak Pulse
    8000W 8kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    58.4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    137V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    85V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    85V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    8000W