  • 8136R100KL.25
8136R100KL.25
advertisement
Manufacturer No:
8136R100KL.25
HK JDW NO:
860-8136R100KL.25
Package:
Datasheet:
8136R100KL.25
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
8136R100KL.25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Hybrid
  • Series
    8136
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    -150ppm/°C +100ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    2W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.249 (6.33mm)
  • Rotation
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.811 20.60mm