  • 88AP270MA2-BGO2C624
88AP270MA2-BGO2C624
advertisement
Manufacturer No:
88AP270MA2-BGO2C624
HK JDW NO:
487-88AP270MA2-BGO2C624
Package:
TFBGA
Datasheet:
Description:
0.5mm Microprocessor 1.55V TFBGA
Purchasing and Inquiry
88AP270MA2-BGO2C624 Overview
Packed in TFBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. I would rate this as a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. There are 356 terminations totally. In the case of a 1.55V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. Graphics Processors is a typical embedded microprocessor. The external data bus width of this CPU is 32. Temperatures above 85°C should not allow the embedded microprocessor to operate. A total of 356 pins are injected into the CPU microprocessor's body. This CPU is widely used in a variety of applications with its Surface Mount mounting. CPU microprocessor clock frequency is 13MHz. Users should not supply a microprocessor with more voltage than 3.3V under normalcircumstances. A voltage of 1.8V is recommended for feeding the embedded microprocessor.
88AP270MA2-BGO2C624 Features
88AP270MA2-BGO2C624 Applications
There are a lot of Marvell Semiconductor, Inc. 88AP270MA2-BGO2C624 Microprocessor applications.
  • Measurement and control field
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Fire alarms
  • Refrigerators
  • Vacuum cleaners
  • Light sensing & controlling devices
  • Set-top boxes
  • Hearing aids
  • Christmas lights
  • Smart instruments
Step5Bar-code shipping tag
88AP270MA2-BGO2C624
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFBGA
  • JESD-609 Code
    e8
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    356
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn98.5Ag1.0Cu0.5)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Graphics Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.55V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
    356
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B356
  • Max Supply Voltage
    3.3V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Speed
    624 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Clock Frequency
    13MHz
  • Address Bus Width
    26
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm