  • 88AP270MA2-BHE1E416
88AP270MA2-BHE1E416
advertisement
Manufacturer No:
88AP270MA2-BHE1E416
HK JDW NO:
487-88AP270MA2-BHE1E416
Description:
1mm 1.8/3.3V Microprocessor 1.35V
Purchasing and Inquiry
88AP270MA2-BHE1E416 Overview
It is a MICROPROCESSOR, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. Total terminations are 360. In the case of a 1.35V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. With a maximum supply current of 1.705V, it has a maximum power consumption. An example of a Graphics Processors microprocessor can be found here. With a 32 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. 360 pins are injected into the part body. There is 13MHz clock frequency for the microprocessor. The datasheet specifies that this CPU microprocessor requires 1.8/3.3V power supply. It is recommended that the operating environment is set to over -40°C.
88AP270MA2-BHE1E416 Features
88AP270MA2-BHE1E416 Applications
There are a lot of Marvell Semiconductor, Inc. 88AP270MA2-BHE1E416 Microprocessor applications.
  • PDAs, game consoles
  • Binding machines
  • Mobile computers
  • Smoke alarms
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Medical instruments chromatographs
  • Petrochemical
  • Metering & measurement field
  • Day to day life field
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
88AP270MA2-BHE1E416
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    360
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.35V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    360
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.705V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.2825V
  • Speed
    416 MHz
  • Clock Frequency
    13MHz
  • Height Seated (Max)
    2.59mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm