  • 88AP270MA2-BHE1E312
88AP270MA2-BHE1E312
advertisement
Manufacturer No:
88AP270MA2-BHE1E312
HK JDW NO:
487-88AP270MA2-BHE1E312
Description:
1mm 1.8/3.3V Microprocessor 1.25V
Purchasing and Inquiry
88AP270MA2-BHE1E312 Overview
There is MICROPROCESSOR, RISC MICROPROCESSOR, RISC in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. As a whole, there are 360 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 1.25V volts. 1.705V is its maximum supply current. As a typical Graphics Processors, this cpu microprocessor has Graphics Processors display. 32 is the width of the external data bus on this CPU. There are 360 pins injected into the embedded microprocessor body. There is 13MHz clock frequency for the microprocessor. Datasheets specify that the embedded microprocessor requires 1.8/3.3V power supplies. Over -40°C should be set as the operating environment.
88AP270MA2-BHE1E312 Features
88AP270MA2-BHE1E312 Applications
There are a lot of Marvell Semiconductor, Inc. 88AP270MA2-BHE1E312 Microprocessor applications.
  • Electromechanical control
  • Heart rate monitors
  • Metering & measurement field
  • Radio
  • Calculators
  • Aerospace navigation systems
  • Hearing aids
  • Laminators
  • Binding machines
  • Mice
Step5Bar-code shipping tag
88AP270MA2-BHE1E312
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    360
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.25V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    360
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.705V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.1875V
  • Speed
    312 MHz
  • Clock Frequency
    13MHz
  • Height Seated (Max)
    2.59mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm