  • 8EWS16STRL
8EWS16STRL
advertisement
Manufacturer No:
8EWS16STRL
HK JDW NO:
884-8EWS16STRL
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 8A -40°C~150°C 50μA @ 1600V Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
8EWS16STRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    D-PAK (TO-252AA)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    8EWS16
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 8A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.6kV
  • Average Rectified Current
    8A
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Reverse Voltage
    1.6kV