  • 8N3SV75LC-0124CDI8
8N3SV75LC-0124CDI8
advertisement
Manufacturer No:
8N3SV75LC-0124CDI8
HK JDW NO:
668-8N3SV75LC-0124CDI8
Package:
6-CLCC
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock? NG Series IDT8N3SV75LC 75MHz 6-CLCC
Purchasing and Inquiry
8N3SV75LC-0124CDI8 Overview
A 6-CLCC box encloses the digital timer. Frequency is set to 75MHz on the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. It is possible to supply 2.375V~2.625V voltage to the programmable timer.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 120mA. The FemtoClock? NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N3SV75LC.
8N3SV75LC-0124CDI8 Features
Operate frequency at 75MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:120mA
8N3SV75LC-0124CDI8 Applications
  • Remote Sensors
  • Motor control
  • Delay circuits
  • Battery Powered Systems
  • Thermostats
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Long Time One Shot
  • Smart Key
  • Consumer Electronics
  • Safety and Security Platforms
Step5Bar-code shipping tag
8N3SV75LC-0124CDI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-CLCC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FemtoClock® NG
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    VCXO
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Frequency
    75MHz