  • 9081C1-24-10
9081C1-24-10
advertisement
Manufacturer No:
9081C1-24-10
Manufacturer:
Coto Technology
HK JDW NO:
181-9081C1-24-10
Package:
SIP
Datasheet:
9081C1-24-10
Description:
Reed Relays 1 FORM C 24V MAG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9081C1-24-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Ruthenium
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SIP
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    9000, Spartan
  • Feature
    EMI Shielded
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    PC Pin
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Throw Configuration
    SPDT, SPST
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    Reed
  • Coil Resistance
    2kOhm
  • Operate Time
    1ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    175VAC 175VDC -Max
  • Coil Current
    12mA
  • Release Time
    1.5ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    400mA
  • Must Release Voltage
    2VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V