  • 91ER100KLF
91ER100KLF
advertisement
Manufacturer No:
91ER100KLF
HK JDW NO:
860-91ER100KLF
Package:
Datasheet:
91ER100KLF
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
91ER100KLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Published
    2006
  • Series
    91
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.420 x 0.375 Face x 0.280 H 10.67mmx9.53mmx7.11mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    4.57mm
  • Working Voltage
    250V
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Rated Temperature
    70°C