  • 929984-01-22-RK
929984-01-22-RK
advertisement
Manufacturer No:
929984-01-22-RK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-929984-01-22-RK
Package:
Datasheet:
929984-01-22-RK
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 22 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
929984-01-22-RK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Housing Material
    Polycyclohexylenedimethylene
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    929
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    22
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    1000V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Forked
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.150 3.81mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Length - Post
    0.125 3.18mm