  • 930C1P56K-F
930C1P56K-F
advertisement
Manufacturer No:
930C1P56K-F
HK JDW NO:
192-930C1P56K-F
Package:
Axial
Datasheet:
930C1P56K-F
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 100VDC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
930C1P56K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 70
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.56μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    70V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Length
    25.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    930C
  • Size / Dimension
    0.323Diax1.000L 8.20mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±10%