  • 940C30S33K-F
940C30S33K-F
advertisement
Manufacturer No:
940C30S33K-F
HK JDW NO:
192-940C30S33K-F
Package:
Axial
Datasheet:
940C30S33K-F
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 3KVDC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
940C30S33K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    940C
  • Size / Dimension
    0.709Diax1.339L 18.00mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 750
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Voltage - Rated AC
    750V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Diameter
    18mm
  • Length
    34mm