  • 950532-6102-AR
950532-6102-AR
advertisement
Manufacturer No:
950532-6102-AR
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-950532-6102-AR
Package:
Datasheet:
950532-6102-AR
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Thermoplastic 32 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
950532-6102-AR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    950
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    32
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    1000V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    2.0066mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    2.4mm
  • Insulation Height
    0.169 4.30mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Length - Post
    0.098 2.50mm
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Housing Color
  • Max Current Rating
    1A
  • Length
    64.5mm