  • 96A1D-G28-S25L
96A1D-G28-S25L
advertisement
Manufacturer No:
96A1D-G28-S25L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-96A1D-G28-S25L
Package:
Datasheet:
96A1D-G28-S25L
Description:
Potentiometers Square Audio 10% 1MEG Ohms SNGL Turn
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
96A1D-G28-S25L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    96
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    1MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    15.88mm
  • Construction
    Single Turn
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    96A1D
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.687 x 0.625 Face x 0.687 H 17.45mmx15.88mmx17.45mm
  • Height
    17.45mm
  • Length
    12.95mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm